full.Lavender-1

Levanduľa lekárska/úzkolistá – || – Lavandula angustifolia

LIEČIVÉ BYLINKY A VYUŽITIE – Levanduľa lekárska/úzkolistá  – || – Levandule lékařská

Latinský názov

Lavandula angustifolia L.

Ľudové názvy

levanduľa, dulenka, špikrnát

Polarita

mužská

Signatúra

Živel

vzduch

Využitie v mágii

láska, ochrana, spánok, šťastie, mier, cudnosť, očista, dlhovekosť,

Orgán

Typ

Božstvo

Hlavné zložky

Vlastnosti

 Využitie

čaj : na upokojenie, pri migréne, závratiach, nespravosti a poruchách spánku, pri zápche, pri nadmernej plynatosti.

vonkajšie použitie: obklad, pri reume, pre lepšie hojenie rán, do kúpeľa

 

Iné

Magickú bylinu si môžete objedať tu:

 

 

Magické a rituálne použitie

Odjakživa sa používala pri kúzlach lásky. Vrecko, ktoré bolo naplnené bylinkou a nosené zabezpečovalo obľúbenosť a dosiahnutie lásky. Ak ste potreli levanduľou šaty, alebo ste ju umiestnili do šatníka, rýchlejšie vám pritiahla milovanú osobu. Milostné dopisy a kúzla lásky je dobré písať na levanduli, uvoľní do papiera svoju moc. Nosenie levandule žene zaručí, že jej manžel bude s ňou zaobchádza veľmi šetrne. Levanduľa dodáva pokoj a privodzuje spánok. Jej dym pri spaľovaní pôsobí upokojujúco a navodzuje spánok. Ak chcete udržať a pokoj a mier v dome odporúča sa vysadiť levanduľu okolo príbytku. Vraví sa, že má moc nahradiť starosti a zúfalstvo radosťou. Stačí sa v stave zúfalstva pozrieť skrze bylinku a starosti má zažehnať a má privodiť pokoj a radosť. Vôňa levandule predlžuje život a zabezpečuje dlhovekosť, preto by sa k nej malo privoňať, čo najčastejšie. Je možné ju použiť v liečení a v rôznych zmesiach. Má silné ochranné účinky. Nositeľovi umožňuje vidieť duchovný svet a chráni pred urieknutím. Pridáva sa do očistných kúpeľov na očistenie a ochranu. Viac informácii o očistných kúpeľoch nájdete TU. Pred spánok si vložte levanduľu pod vankúš a uvažujte o tom, čo chcete aby sa vám splnilo. Ak sa vo sne bude zdať niečo, čo sa vzťahuje vášmu želaniu, tak sen sa vyplní. Ak sa vám nezdalo nič, alebo sa sny nevzťahovali na vaše prianie, tak k ničomu nepríde.

Popis rastliny

Je to trsovitý, rozkonárený trvácny vždyzelený poloker, vysoký až do 60 cm. Levanduľa má šedozelené plstnaté listy s výraznou vôňou. Zvyčajne kvitne v júni až v auguste fialkovo modrými kvetmi zoskupenými na vrcholku stonky. Plody sú lesklé tvrdky. Bylinka je medonosná.

Výskyt

Neznáša väčšie mrazy.V zime zakrývame čečinou. Je to teplomilná rastlina obľubujúca slnečné polohy. Pôda jej vyhovuje ľahšia, dobre priepustná, vápenatá s dostatkom živín. Pestuje sa ako okrasná bylinka v záhradách. Pôvodom levandule je Stredomorie, jej pestovanie sa stalo obľúbené aj v iných krajinách, vzácne aj na Slovensku. Najcharakteristickejšou oblasťou pre pestovanie levandule je však južné Francúzsko, oblasť Provance. Je vhodná aj na pestovanie v nádobách, mulčovanie pieskom stimuluje kvitnutie, po odkvitnutí zrežeme na dosiahnutie košatého vzrastu.

Časti, ktoré sa zbierajú

Z rastliny sa zbierajú najmä kvety. Najvhodnejšia doba pre ich zber je tesne pred rozkvitnutím. Sušia sa zviazané po celých zväzkoch zavesené na suchom a teplom mieste. Zväzky sa potom ďalej používajú ako vonné predmety alebo dekorácia.

Účinné látky

Obsahuje éterický olej (hlavná zložka terpénestery), kumarín, triesloviny, horčinu, živicu a iné látky.

Využitie

Výťažky z levandule bývajú častou prísadou v parfumérii. Vrecúško s kvetom a listami vložíme pod vankúš, kde nám navodí príjemný spánok. Vkladáme ich taktiež do šatníka, alebo skrine s potravinami. Svojou vôňou je účinná proti bytovým moliam. Levanduľa je jedna z mála byliniek, ktoré si uchovávajú arómu po vysušení a ideálne sa dá využiť pre POTPOURRI. V malom množstve ju môžeme využiť v kuchyni a pridať k pečenému mäsu a rybám, hodí sa aj do hubových jedál a šalátov. Taktiež je možné kombinovať ju s rozmarínom, bazalkou a cibuľou. Levanduľové listy tvoria neoddeliteľnú súčasť Provensálskeho korenia. Čaj z levandule pomáha pri nespavosti, nervovej slabosti, návaloch krvi a bolestiach hlavy. Užíva sa taktiež pri reume. Levanduľový olej je asi najobľúbenejšou prísadou relaxačného kúpeľa.

Kontraindikácie

Nie sú známe.

Zaujímavosť

Názov levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. Už starí Gréci poznali blahodarné účinky levandule a s obľubou ju pridávali do kúpeľa.

 

Autor: Magické rostliny, bylinky.nazdravie.sk